Yunanistan’da işçiler greve gitti

Yunanistan’da işçiler, asgari ücret zamlarına rağmen hâlâ temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyleyerek 24 saatlik greve gitti.

Yunanistan’ın en büyük özel sektör sendikası GSEE’nin öncülük ettiği grev kapsamında pek çok sektörde çalışanlar iş bırakarak düşük ücret politikasını protesto etti.

GSEE’ye bağlı sendikalar Atina’nın Klafthmonos Meydanı’nda bir protesto mitingi düzenlerken, PAME sendikası da Syntagma Meydanı’nda ayrı bir miting düzenledi.

GEMİ TRAFİĞİ VE TOPLU TAŞIMA DURDU

Ülkede taşımacılık sektörü çalışanları da iş bıraktı. İşçilerin grevi üzerine gemiler bugün Yunan limanlarına yanaştı ve tren seferleri durduruldu.

Otobüs ve taksi şoförlerinin de iş bırakması nedeniyle Atinalılar trafiğe özel araçlarla çıktı ve bu nedenle şehir merkezindeki birçok yol tıkandı. Kuryelerin ise Atina’da protesto konvoyu kurması bekleniyor.

MEDYA ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ

Greve giden sektörlerden öne çıkanı ise medya oldu. Medya grevi, özel sektör işçileri sendikası GSEE’nin büyük genel grevinden bir gün önce gerçekleşti.

Basın grevi dün gün boyunca sürdü. Grev; haber sitelerini, TV kanallarını, devlet yayın kuruluşu ERT’yi ve radyoları etkiledi.

Basın sendikaları, işverenlerin toplu iş sözleşmelerini imzalamayı reddetmesi nedeniyle greve gittiklerini açıkladı.

ASGARİ ÜCRET ARTIRILMIŞTI

Yunanistan bu ay aylık asgari brüt ücretini yüzde 6,4 oranında artırarak 830 Euro’ya çıkardı; bu, on yıldır süren bir mali krizin ardından toparlanmaya çalışan Yunanistan’da beş yıl içinde yapılan dördüncü artış oldu.

Ancak işçiler, ücretlerindeki artışın artan gıda ve barınma maliyetlerini karşılamaya yetmediği görüşünde. Yaklaşık 2,5 milyon işçiyi temsil eden GSEE sendikası “Mesaj açık. İşçiler asgari ücretle ve yükselen fiyatlarla geçimini sağlayamıyor” açıklamasında bulund

IMF DÜŞÜK ÜCRET POLİTİKASINA ZORLAMIŞTI

Ülkede 2010-18 borç krizi sırasında IMF, Avrupa Merkez Bankası ve AB ile imzalanan üç uluslararası kurtarma paketi karşılığında ücretler düşürülmüştü.

Krizden kurtulmaya çalışan Yunanistan, 13 yıl “çöp” kategorisinde kaldıktan sonra 2023’te “yeniden yatırım yapılabilir” ülke statüsü kazanmıştı.

Yunanistan’da ortalama aylık maaş 1175 Euro seviyesinde. Bu rakam, 15 yıl öncesine göre yüzde 20 daha düşük.

Ülkede işsizlik ise yüzde 10’un üzerinde seyrediyor. Yunanistan işsizlik oranında Avrupa Birliği’nde İspanya’nın ardından ikinci sırada bulunuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x