Elon Musk’ın 46 milyar dolarlık kaderi belli oluyor

Bu yılın ilk günlerinde Tesla şirket merkezinin bulunduğu Delaware’de bir mahkeme Elon Musk’ın almaya hak kazandığı hisse senedi opsiyonunu “diğer ortakların aleyhine bularak” iptal etmişti. İptal edilen bonus da neredeyse 50 milyar dolar değerindeydi.

Olayın geçmişiyle ilgili kısa özeti şöyle:

  • Tesla Yönetim Kurulu, CEO Elon Musk’a yönelik bir hisse senedi opsiyon paketini 21 Ocak 2018’de onayladı. O gün Tesla’nın piyasa değeri tamı tamına 59.1 milyar dolardı.
  • Paket 12 dilime ayrıldı. İlk dilimde 100 milyar dolmara ulaşması gereken piyasa değerinin her dilimde 50 milyar dolar artarak 650 milyar dolara ulaşması gerekiyordu.
  • Bunun üzerine iki set daha şart getirildi. Tesla’nın toplam satışlarının 8 dilimlik bir periyotta 20 milyar dolardan kademeli olarak 175 milyar dolara çıkması ve yine 8 dilimde EBITDA’nın 1.5 milyar dolardan 14 milyar dolara yükselmesi.
  • 12 dilimlik piyasa değeri şartının tümünün yerine getirilmesi ve toplam satışlar ile EBITDA şartlarından 12’sinin piyasa değeriyle aynı dilimde gerçekleşmesi.
  • Bu şartların yerine getirildiği her dilim için Elon Musk’a Tesla hisselerinin yüzde 1’inin verileceği taahhüt edildi. Yönetim Kurulu’nun onayladığı paket, şirket genel kurulunda da yüzde 70’in üzerinde oyla kabul edildi.

Musk, 10 yıl süreyle geçerli olan bu hedefleri 2023 yılında tutturmayı başardı. Buna göre Musk 303 milyon 961 bin adet Tesla hissesini, beherine 23 dolar 34 cent ödeyerek almaya hak kazandı. Tesla hisselerinin çarşamba akşam saatlerindeki fiyatı 175.5 dolar seviyesindeydi. Bu fiyata göre Musk 303 milyon 691 bin hisseyi, hisse başına 152 dolar karla alacaktı. Bu da yaklaşık 46.2 milyar dolara denk geliyor.

Elon Musk’ın opsiyon paketi 13 Haziran’daki Tesla Genel Kurulu’nda ortakların oylarına yeniden sunulacak. Halen şirkette yüzde 12.7 hissesi bulunan Musk ile kardeşi Kimbal Musk oylamaya katılamayacak. Yahoo Finance’teki habere göre şirkette Vanguard’ın yüzde 7.32, Blackrock’ın yüzde 5.91, State Street’in yüzde 3.51 hissesi bulunuyor. Bu büyük fonların kararı oylamanın kaderini belirleyecek.

ONAY VE YARGI SÜRECİ

Genel kuruldan onay çıkar ve yargı süreci de izin verirse Tesla, 303 milyon 691 bin adet yeni hisse çıkartarak, bunları hisse başına 23 dolar 34 cent karşılığı Musk’a devredecek. Yeni ihraç edilen hisseler nedeniyle piyasada Tesla hisselerinin sayısı yaklaşık yüzde 9 kadar artacak. (buna share dilution/sulanma deniyor) Yani bu işlem çarşamba akşamki 175.5 dolarlık hisse fiyatı üzerinden yapılsaydı, bu fiyatın 1.09’a bölünmesiyle bulunan 161 dolar Tesla hissesinin yeni fiyatı olacaktı.

(Musk’ın 303 milyon 691 bin adetlik opsiyonunu kullanmak için Tesla’ya ödeyeceği yaklaşık 7 milyar dolarlık tutarın hisse fiyatına yapabileceği pozitif etki bu hesabın dışında tutuldu.)

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x