Ayvalık’ın ünlü zeytinyağı markası el değiştirdi

NECLA DALAN

Ahmet Selim Kantarcı, 53 yıla yakın süredir aile işini yapıyor. Paris’te okurken babası ölümcül bir hastalığa yakalanınca Türkiye’ye mecburi dönüş yapmış. Dönüşü zoraki olmuş ama işi çok sevmiş. Türkiye’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı eksperlerinden biri olmuş. Babasının kurduğu şirketi ticari bilgisini teknolojiyle birleştirerek günümüze kadar taşımış.
Kantarcı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin kurulmasına da öncülük eden isimlerden…

“52 YILDIR ÇALIŞIYORUM, ARTIK DİNLENMEK İSTİYORUM”

Zeytini “Yaşam kaynağım” diye nitelendiren Ahmet Selim Kantarcı, baba yadigarı şirketini yine bölgenin önemli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden Kozaklı Tarım’a sattı. Kantarcı’ya çok sevdiği işinden neden vazgeçtiğini sordum. “52 yıldır çalışıyorum. Artık dinlenmek istiyorum. Benden sonra işleri götürecek biri de yoktu, sattım. Artık markamız Kozaklı Tarım bünyesinde yoluna devam edecek” cevabını verdi.

DÖRT NESİLDİR ZEYTİNCİLİK DEVAM EDİYOR

Selme Zeytincilik’i alan Kozaklı Tarım’a gelince… Kozaklı, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları” Ödül Töreninde, “2023 Yılında Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyeleri Arasında En Fazla İhracat Gerçekleştiren Üçüncü Firma” ödülüne layık görüldü. Şirket, dört nesildir bu işi sürdüren bir marka olarak biliniyor. Web sitesindeki bilgilere göre şirketin Ayvalık’ta üç ayrı lokasyona yayılmış 320 bin ağacı bulunuyor. 85 bin metrekare fabrika alanı var ve kendi zeytinlerinin yanı sıra, tüm bölgelerden tedarik ettiği zeytinleri kendi tesislerinde sıkarak yıllık ortalama 8 bin ton zeytinyağı üretiyor. Dökme zeytinyağı alımıyla bu rakam 15 bin tonun üzerine çıkıyor. Şirket, ortalama 4 bin ton da sofralık zeytin üretiyor.

KOZAKLI, İTALYA VE İSPANYA’YA MARKALI ÜRETİM YAPIYOR

Kozaklı Tarım, Türkiye’de ve dünyada birçok marka için zeytin ve zeytinyağı tedarik ediyor, markalı üretim gerçekleştiriyor. Yunanistan, ABD ve Fas’ın yanı sıra zeytinyağında Türkiye’nin rakibi olan İtalya ve İspanya’daki markalara zeytinyağı üretiyor. Türkiye’de Metro Türkiye, İtalya’da Lucy, İspanya’da Midasa bu markalar arasında…

Kozaklı, Beyaz Fırın’ın da tedarikçisi olan Selme için şu anda strateji belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x